Wydarzenia | Wywiady | TOP 10 | Showbiznes | Jezyk indonezyjski | Biznes PL-IND | Kontakt
 
moja-indonezja.pl
W tym miejscu naszego serwisu prezentujemy nasze wywiady. Zapisy wszystkich rozmów, które będą się ukazywać w naszym serwisie, będzie można odnaleźć w archiwum pod prezentowanym aktualnie wywiadem.
 
"Polska jest bardzo ciekawym krajem" - wywiad z dr. Teiją Gumilarem
 
moja-indonezja.plDr Teija Gumilar - wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz pracownik Ambasady Republiki Indonezji w Warszawie. Ekspert portalu Moja-Indonezja.pl. Bardzo dobrze mówi w j.polskim. Jak chyba żaden inny Indonezyjczyk bardzo dobrze rozumie nasz kraj, jego realia oraz Polaków. Jak odbiera Polskę? Czy trudno było nauczyć się j.polskiego? Zapraszamy do lektury.

 

Jak Pan odbiera Polskę i Polaków?
 

Polska jest bardzo ciekawym krajem. Miałem okazję podróżować i poznawać państwa Zachodniej Europy, ale o Polsce niewiele  wiedziałem, aż do czasu, kiedy w 1997 roku, w Niemczech,  zaprzyjaźniłem się z Polakiem. Zaprosił mnie on do Poznania i spędziłem trzy dni w Polsce.  Pierwsze wrażenie kojarzę z  dziwnym uczuciem, kiedy słyszałem język polski i próbowałem czytać polskie litery. W ciągu kilku późniejszych lat, powoli poznawałem ten kraj coraz lepiej. Szanuję to, co polski naród przeżył. Ma on niezwykle ciekawą historię, wartą rozpowszechnienia dla dobra całej ludzkości. Społeczeństwa, które nadal walczą między sobą oraz  ci, którzy kierują się agresją , powinni uczyć się historii Polski, szczególnie dotyczącej  okresu sprzed II wojny światowej,do momentu powstania ruchu Solidarność. Gdy mieszkałem w Niemczech, mówiono mi, że Polacy są ludźmi o silnej woli, pragnącymi  rozwijać się, że ciężko pracują i są interesującymi ludźmi.

Moi polscy przyjaciele są bardzo sympatyczni. Kiedy planowałem kontynuację studiów w Europie, za ich radą wybrałem uczelnię w Polsce. Zdecydowałem się na przyjazd do Poznania mając nadzieję, że będę mógł zaobserwować w jaki sposób Polska się rozwija, a zwłaszcza jak odbywa się transformacja społeczeństwa wchodzącego do Unii Europejskiej i jaka jest jego reakcja na procesy modernizacyjne. Będąc z wykształcenia kreatorem, twórcą, interesowało mnie to w szczególny sposób. Te  obserwacje chciałem także zestawić z sytuacją Indonezji, jako kraju rozwijającego się.
 
Już dość długo mieszka Pan w Polsce... Czy nasz kraj jest gościnny dla cudzoziemców?
 
Przyjechałem do Polski w listopadzie 2001 r i podjąłem studia doktoranckie na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Po ich zakończeniu, w 2006 roku, postanowiłem jeszcze trochę tu pomieszkać, mimo że nie planuję pozostania tu na stałe. Do chwili obecnej mieszkam w Polsce już około 8,5 lat. Większość Polaków jest gościnna. Wielu znajomych w Polsce traktuje mnie wyjątkowo. Są bardzo przyjacielscy, gotowi do pomocy i wspierają mnie w tym, co robię. Mam przemiłą dziewczynę - Polkę. Jej rodzina także jest niezwykle życzliwa.
Zaobserwowałem ciekawe zjawisko: kobiety – Polki są bardziej przyjazne wobec cudzoziemskich mężczyzn niż polscy mężczyźni, natomiast polscy mężczyźni są bardziej przyjaźni wobec Azjatek. Tak mi się wydaje.
 
ciąg dalszy >
 

 

 

moja-indonezja.pl

Imię:
Twój
email: