Wydarzenia | Wywiady | TOP 10 | Showbiznes | Jezyk indonezyjski | Biznes PL-IND | Kontakt
 
moja-indonezja.pl
 
Bali zwana jest "Rajską Wyspą", "Wyspą Tysiąca Świątyń" bądź po prostu "Rajem na Ziemi". Trudno się nie zgodzić zwłaszcza z tym ostatnim określeniem. Poszukiwacze rajskiej krainy na naszym globie po odwiedzeniu Bali z pewnością nie będą zawiedzeni.
Bali leży w archipelagu Małych Wysp Sundajskich i podzielona jest na osiem regencji. Od Jawy (na zachodzie) oddziela ją Cieśnina Bali a od wyspy Lombok (na wschodzie) - Cieśnina Lombok. Stolicą Rajskiej Wyspy jest miasto Denpasar. Denpasar zamieszkuje około 300 000 mieszkańców. Na całej wyspie mieszka około 3 milionów ludzi. Stolica Bali była kiedyś centrum starego królewstwa Badung.
Powierzchnia Bali to 5 623 km2. Długość wyspy to 150 km (od wschodu na zachód), a szerokość wynosi 80 km (od północy na południe). Znajduje się na niej wiele aktywnych wulkanów. Największym jest Gunung Agung (3 014 m n.p.m.). Balijczycy uważają go za święta górę i nazywają ją "Pępkiem Świata". Ostatnia eksplozja miała miejsce 17 marca 1963 r. Wtedy to lawa zniszczyła wszystko, co napotkała na swojej drodze. Po tym zdarzeniu ludność odbudowała świątynię Besakih, która znajduje się na zboczu tegoż moja-indonezja.pl wyspa baliwulkanu. Świątynia Besakih uważana jest za najświętszą świątynię. Jest także jedną z najstarszych, obecnie ma 1008 lat. Usytuowana jest na wysokości 1000 m n.p.m.
90 % mieszkańców Bali wyznaje hinduizm balijski. Muzułmanie stanowią tylko 5 %. Pozostałe 5 % to katolicy, protestanci oraz buddyści.
Dużą część wyspy porasta las tropikalny. Panuje klimat równikowy wilgotny o średniej temperaturze rocznej 25-27 °C i średnich opadach rocznych 1400-1700 mm. W sierpniu i wrześniu występuje pora sucha. Decydujące znaczenie dla gospodarki tej wyspy ma turystyka. Po zamachu terrorystycznym z 2002 roku, ruch turystyczny drastycznie zmniejszył się. Zamach powtórzył się trzy lata później. Obecnie z roku na rok przybywa coraz więcej ludzi odwiedza wyspę.
Ciekawostka:
Psy na Bali mają ciężkie życie. Nie dba się o nie. Jedzą cokolwiek nadającego się do spożycia. Balijczycy uważają je za reinkarnacje złych ludzi.

Bali znane jest w świecie z oryginalnego, charakterystycznego folkloru, architektury, rzeźby, malarstwa, a także muzyki i tańca. Sztuka Balimoja-indonezja.pl bali maska będąca pod wpływem sztuki hinduskiej charakteryzuje się bogatą roślinną i fantastyczną ornamentyką. Znane jest balijskie złotnictwo i płatnerstwo. Muzyka charakteryzuje się wykorzystaniem instrumentu gamelan. W kulturę wyspy wpisuje się oryginalny teatr cieni wayang kulit. Nieodłącznym elementem kultury są maski. Cechą charakterystyczną masek z Bali są wyłupiaste oczy.
12 października 2002 w mieście Kuta miał miejsce zamach terrorystyczny na dwa kluby nocne przy ul. Legian. W wyniku eksplozji samochodu-pułapki i ataku samobójczego zginęły 202 osoby (88 z nich było Australijczykami, chętnie odwiedzającymi niedaleką Indonezję podczas szczytu sezonu turystycznego), a ponad 200 zostało rannych. Wśród zabitych była polska dziennikarka Beata Pawlak.
moja-indonezja.pl bali surfing moja-indonezja.pl bali tradycyjne kostiumy moja-indonezja.pl bali taniec tradycyjny moja-indonezja.pl plaża bali

 

 

 

 

moja-indonezja.pl

Twój adres e-mail

 

 

Mapa Bali:

(kliknij mapę, aby powiększyć)
moja-indonezja.pl bali mapa
 
Mapa Bali - podział na regencje
(kliknij mapę, aby powiększyć)

moja-indonezja.pl bali mapa
 
Mapa Bali - miejsca do nurkowania
(kliknij mapę, aby powiększyć)
moja-indonezja.pl bali nurkowanie