Wydarzenia | Wywiady | TOP 10 | Showbiznes | Jezyk indonezyjski | Biznes PL-IND | Kontakt
 

Przyroda Indonezji jest wspaniała. Wprawia w zachwyt. Teren tego wyspiarskiego kraju zamieszkują tysiące różnych gatunków zwierząt i roślin, również takich, które występują tylko w Indonezji i nigdzie indziej na świecie. Wiele z nich jest chronionych, a nie brakuje i takich, które są zagrożone wyginięciem. Ten dział ma na celu przybliżenia piękna flory i fauny Indonezji.

Tekst i zdjęcia: Jovanka

Waran z Komodo

(Varanus komodoensis)

Najtrafniejszą nazwę dla tego zwierzęcia utworzyli Anglicy: Komodo Dragon, co tłumaczy się jako: Smok z Komodo. Ogromny rozmiar (samce osiągają ok. 3 metrów długości), drapieżna natura (dorosły osobnik poluje nawet na jelenie i dzikie świnie, a gdy jest bardzo wygłodzony schrupie także młodego warana lub człowieka), rozwidlony jęzor, usprawiedliwia skojarzenie go z ziejącym grozą smoczyskiem.

Warany z Komodo są największymi żyjącymi współcześnie jaszczurkami. Dysponują  niezwykłą inteligencją - jako jedyne spośród gadów potrafią polować w grupie. Należą też do najszybszych zwierząt świata. Mają znakomity węch, co pozwala im zlokalizować ofiarę z odległości nawet kilkunastu kilometrów!

Niedawno odkryto, że warany mogą rozmnażać się nie tylko płciowo, ale także przez partenogenezę. Samica składa od 5 do 30 jaj (zwykle w głębokich norach lub w gniazdach dużych ptaków), a po ok. 8 miesiącach wylęgają się młode. Dojrzałość osiągają po ok. 5 latach, żyją ok. 30 lat.

W ślinie warana znajduje się kilkadziesiąt różnych, śmiercionośnych bakterii, a w śluzówce szczęk, gruczoły jadowe. Jeśli dodamy, że jaszczur ma ogon, którym uderza z  potężną siłą, to już wiemy jaki wzbudza strach, nawet u swych pobratymców.

Jedynym miejscem naturalnego bytowania waranów są 3 wyspy indonezyjskie: Komodo, Rinca i Flores. Ochrona życia waranów to pilne zadanie, gdyż gatunek ten jest zagrożony wyginięciem. Na świecie żyje obecnie tylko ok. 3000 osobników.

 W 1980 roku utworzono Narodowy Park Komodo o powierzchni 171 ha. Nie tylko chroni on zwierzęta, ale również ich naturalne środowisko. Prowadzone są tam badania i obserwacje życia gadów.

W Polsce jedynym ogrodem zoologicznym hodującym warany jest ZOO w Poznaniu (tzw. „stare ZOO”). Niedawno zwierzęta przeprowadzono do nowego, przestronnego, ładnego i wygodnego pawilonu. Obserwowanie ich przez wielkie przeszklone okna jest fascynującym zajęciem. Naprawdę, warto je odwiedzić, zwłaszcza, jeśli nie możemy polecieć na Komodo, Rincę lub Flores…

 

 

Zobacz jak waran z Komodo pożera kurczaka:

 

 

 


 

  

 

 

 

 

 

 

 

moja-indonezja.pl

Twój adres e-mail

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Jelonek baweański

Waran z Komodo
żyje tutaj >>

(kliknij, aby zobaczyć mapkę)