Wydarzenia | Wywiady | TOP 10 | Showbiznes | Język indonezyjski | Biznes PL-IND | Kontakt
 
 
 
 
Paulina Worm - stypendystka i studentka II roku filologii indonezyjsko-malajskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Indonezji była po raz pierwszy. Specjalnie dla Czytelników portalu Moja-Indonezja.pl prosto z Indonezji opowiada o swoich wrażeniach, które prezentujemy właśnie w tym miejscu.

Z Indonezji: Paulina Worm
20/07/2011 - Co ciekawego w Surakarcie? Dziś o tym, co warto tu zobaczyć

W tym mieście można znaleźć parę interesujących miejsc, miejsc godnych polecenia. I tak np. warto wybrać się do jednego z największych muzeów batiku w Indonezji: „Danar Hadi Antiques Museum” (na zdj.), w którym znajdują się oryginalne materiały batikowe pochodzące z różnych okresów. Znajdziemy tam około 600 różnych tkanin, przedstawiających charakterystyczne motywy zarezerwowane np. tylko dla króla i jego rodziny lub też zwyczajowe wzory, pochodzące z różnych krajów np. Chin, przedstawiające faunę i florę. Innym ciekawym miejscem jest, wspomniany przeze mnie wcześniej, pałac Mangkunegaran, zbudowany w 1757 roku na prośbę Radena Mas Said (Książę Sumber Nyawa). Pałac ten dzieli się na dwa główne budynki: Pendopo i Dalem. W Pendopo odbywają się przedstawienia taneczne, przygrywa tu muzyka płynąca z gamelanu. Natomiast w Dalem, król ma zwyczaj przyjmować ważnych gości oraz odbywają się tam przedstawienia Wayang Kulit, znajdują się tam obrazy sławnego w Solo malarza - Basuki Abdullaha, zbiór masek z różnych okresów oraz biblioteka - Rekso Pustoko ze zbiorem literatury sięgającej czasów Majapahit oraz Mataram. W innych pałacach, mianowicie w Kasunanan, zbudowanym w 1745 przez Paku Buwono II, znajdziemy liczne rzeźby hinduistyczne i buddystyczne, broń używaną w dawnych okresach na terenie Jawy, antyczne posągi i wiele innych przedmiotów, będących schedą po rządzących na Jawie królach.

Coś dla miłośników zakupów…

Po pierwsze, aby wybrać się na zakupy, trzeba nauczyć się targować. Indonezyjczycy lubią ten zwyczaj, a i my zaoszczędzimy trochę przy tym. W Solo jest wiele sklepów, pasaży handlowych oraz centrów handlowych, w których, jak to na Indonezję przystało, znajdziemy mnóstwo materiałów batikowych, produktów typu hand-made i wiele innych tanich, ciekawych rzeczy (część z nich jest także made in China i o tym świadczy cena produktu). Aby zakupić batik, bluzkę z nadrukiem miasta, sukienkę, breloczek i inne rzeczy, polecam odwiedzanie rynków, pasaży (tu: pasar), ponieważ po dobrej cenie kupimy co trzeba. I tak, dla zainteresowanych, podaję parę miejsc do odwiedzenia:

- Klewer market

- Pasar Legi

- Pasar Kliwon

- Lewayan Batik Village

- Kauman Batik Village

Parę kilometrów od Solo…

Aby poczuć smak starożytnych czasów, polecam odwiedzenie świątyń, które znajdują się poza miastem. Należą do nich m.in. świątynie:

- Prambanan

- Cetho

- Sukuh

- Borobudur

Za niecałe dwa dni, organizatorzy zabieraja nas w te miejsca także mam nadzieję, że zdołam rozszerzyć swoje i Wasze wiadomości na temat tych „tajemniczych” świątyń.

 

< zobacz późniejszy wpis | zobacz wcześniejszy wpis >

 
 
 
 
 

Twój adres e-mail