Wydarzenia | Wywiady | TOP 10 | Showbiznes | Język indonezyjski | Biznes PL-IND | Kontakt
 
 
 
 
Paulina Worm - stypendystka i studentka II roku filologii indonezyjsko-malajskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Indonezji była po raz pierwszy. Specjalnie dla Czytelników portalu Moja-Indonezja.pl prosto z Indonezji opowiada o swoich wrażeniach, które prezentujemy właśnie w tym miejscu.

Z Indonezji: Paulina Worm
11/07/2011 - Ślub, jego znaczenie i ceremonia zaślubin

Szukanie drugiej połowy duszy wg Jawajczyków, czyli nasze polskie szukanie drugiej połówki lub drugiej połowy jabłka, jest bardzo ważne. Co prawda „szukający” nie zawsze mają na względzie samą miłość, małżeństwo dla nich jest wstąpieniem w dorosłe życie, jest poświadczeniem, że w końcu są już pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Dlaczego tak jest? Otóż dopiero osoba zamężna czy żonata jest uważana za dorosłą, po ślubie może dopiero angażować się w życie socjalne a małżeństwo jest jakoby instytucją. Dwoje ludzi, którzy tworzą wspólnotę, tworzą także wspólnotę całej rodziny, czyli taki pakt: rodzina mojego męża jest także moją rodziną i na odwrót. Ja, jako mężatka muszę dbać również o członków rodziny męża. O tym, że małżeństwo wiedzie pomyślne życie, świadczy ich status ekonomiczny oraz to, że posiadają dzieci. Natomiast łączenie się dwojga ludzi jest pierwotnym zespoleniem między niebem a ziemią, sklepienie niebieskie symbolizuje mężczyzna a ziemię kobieta. Jawajczycy dzielą okres życia na trzy fazy:

- narodzenie

- ślub

- śmierć

Tak też można zobaczyć na tej podstawie, jak ważne jest zawarcie związku małżeńskiego. Każde przechodzenie z jednej fazy życia na drugą jest ważne a zarazem i bardzo trudne. Do każdego takiego przejścia należy się także przygotować odpowiednio. I tak np. młoda para musi przed ślubem wykonać szereg rytuałów, takich jak np. składanie drobnych ofiar, prośby o wsparcie do duchów przodków oraz jedno z ważniejszych zadań mianowicie ustalenie daty ślubu. Jawajczycy mają specjalny kalendarz, w którym sprawdzając datę swojego urodzenia, otrzymują swego rodzaju prognozę na przyszłość. Odpowiednia data ślubu i zgodność charakterów według kalendarza jawajskiego sprzyja pomyślności małżeńskiej.

Zaręczyny

Na ogół to rodzice wybierają kandydatów na przyszłych małżonków. Rodzina pana młodego wybiera się z delegacją do rodziny panny młodej, kiedy kandydaci zgodzą się, następują zaręczyny. Rodzina pana młodego ofiaruje prezenty familii panny młodej (ja rozumiem to w ten sposób: my bierzemy pańską córkę, ale w zamian są podarki), a później jest wspólna kolacja.

Przygotowania do wesela

Dzień przed ślubem przyszli małżonkowie uczestniczą w ceremonii kąpieli, która ma oczyścić ich duchowo i naturalnie oraz nie mogą opuszczać domu ani spać ponieważ mogłoby to zburzyć ich spokój, mogliby być nękani przez złe duchy. Na okazję ślubu buduje się namiot oraz przystraja go liśćmi z palmy kokosowej, dekoruję królewskim bananowcem, ryżem i innymi elementami, z których każdy ma swoje znaczenie.

Ślub w wielkim skrócie:

- Małżonek stąpa po tacy zrobionej z trzciny cukrowej położonej przed drzwiami małżonki

- Rodzina wita pana młodego

- Szczęśliwa para młoda obrzuca się nawzajem liśćmi z palmy sirah

- Pan młody stąpa na jajko

- Jegomość rozrywa nić, która zamyka dom jego wybranki i wchodzi do środka

- Ojciec panny młodej podnosi pana młodego

- Pan młody jest już symbolicznie przyjęty w poczet nowej rodziny

- Pan młody na koniec rozrzuca jeszcze parę monet z domieszką ryżu

- Ślub kończy się wspólnym posiłkiem rodzin

- Na skraju drogi układa się kwiaty, które symbolizują zakończenie ceremonii

Tak jak na początku rodzina pana młodego składała wizytę rodzinie panny młodej tak tez na końcu rodzina panny młodej powierza ich córkę rodzinie pana młodego. Zadaniem małżonków będzie teraz dbanie o siebie nawzajem, o swoje rodziny oraz staranie o potomstwo.

Muszę jeszcze tylko dodać, że tradycyjne kostiumy pary młodej znacznie różnią się od naszych europejskich strojów. Kobietom na Jawie dopina się specjalne pukle włosów w kształcie koka, na czole też maluje się włosy (np. koloru zielonego), w kreację, we fryzurę wczepia się niezliczoną ilość złotych dodatków (jednakże rzekłabym , że zawartość złota w tym złocie jest bardzo niewielka) oraz ubiera się pannę młodą w batik. Zwyczajowo wszyscy goście zakładają batikowe tkaniny ponieważ symbolizuję to swego rodzaju wspólnotę, jedność.

< zobacz późniejszy wpis | zobacz wcześniejszy wpis >

 
 
 
 

Twój adres e-mail