Wydarzenia | Wywiady | TOP 10 | Showbiznes | Jezyk indonezyjski | Biznes PL-IND | Kontakt
 

Przyroda Indonezji jest wspaniała. Wprawia w zachwyt. Teren tego wyspiarskiego kraju zamieszkują tysiące różnych gatunków zwierząt i roślin, również takich, które występują tylko w Indonezji i nigdzie indziej na świecie. Wiele z nich jest chronionych, a nie brakuje i takich, które są zagrożone wyginięciem. Ten dział ma na celu przybliżenia piękna flory i fauny Indonezji.

Autor: Jovanka

Jelonek baweański

Jelonek baweański (Axis kuhlii) to średniej wielkości ssak parzystokopytny z rodziny jeleniowatych. Obecny zasięg występowania gatunku obejmuje wyspę Bawean w Indonezji. Jeleń baweański jest gatunkiem endemicznym występującym w dwóch niewielkich populacjach na jednym tylko obszarze o powierzchni ok. 200 km².

Jeleń baweański należy do gatunków stosunkowo słabo poznanych.

Co ciekawe jelonka baweańskiego można oglądać w poznańskim ogrodzie zoologicznym!!! A dokładniej, jest to rodzinka jelonków baweańskich, zwanych też jeleniami jawajskimi.

Dlaczego są to niezwykłe zwierzęta?

Po pierwsze: Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów wpisała je do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych, zaliczając do kategorii CR (critically endangered), czyli krytycznie zagrożonych wyginięciem!
Po drugie: naturalne siedlisko jelenia baweańskiego jest jedno, jedyne na świecie! To wyspa Bawean, od 1979 roku rezerwat przyrody.
Po trzecie: gatunek ten nie jest wciąż do końca zbadany przez naukowców, zwierzęta są bardzo płochliwe i żerują zwykle nocą.
Po czwarte: porozumiewają się dość dziwacznie - za pomocą krótkich "szczeknięć".
Po piąte: Jedynym ogrodem zoologicznym w Polsce, który posiada to zwierzątko jest ogród w Poznaniu.


Poznańską rodzinę jelonków można zaadoptować! Chętne osoby (lub instytucje) mogą skontaktować się w tym celu z dyrekcją ZOO w Poznaniu.


 

 

 

 

 

 

 

moja-indonezja.pl

Twój adres e-mail

 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Waran z Komodo

 

Jelonek baweański żyje tutaj >>

(kliknij, aby zobaczyć mapkę)