Wydarzenia | Wywiady | TOP 10 | Showbiznes | Jezyk indonezyjski | Biznes PL-IND | Kontakt
 
 
 
 
W Indonezji, kraju oddalonym od Polski o 23 godziny lotu samolotem mieszka ponad 250 milionów ludzi. Wśród nich przebywa obecnie Katarzyna Warchoł. W Indonezji jest po raz pierwszy. Specjalnie dla Czytelników portalu Moja-Indonezja.pl prosto z Indonezji relacjonuje swoje wrażenia, które prezentujemy właśnie w tym miejscu.

Z Indonezji: Katarzyna Warchoł
30/08/2011 - Ramadhan!

Tym razem trochę na poważnie, a to dlatego, że 1. sierpnia rozpoczął się święty dla muzułmanów miesiąc: Ramadhan. Właściwie pierwszym dniem była niedziela 31 lipca, ale pościmy od poniedziałku 1. sierpnia. My... ponieważ poszczę i ja... dlaczego? Wiele osób zadaje mi to pytanie, bo nawet mieszkając w muzułmańskim miasteczku nie jest oczywiste, że jego katolicka mieszkanka i to taka z Europy, ma na tyle silną wolę, aby wyrzec się zaspokajania swoich oczywistych potrzeb, jak jedzenie czy picie. Jakie więc są moje motywy? Po pierwsze, ciekawość! Czy to możliwie, aby nie tyle nie jeść przez naście godzin, ale nie pić? W tym klimacie? Temperatura każdego dnia to trzydzieści kilka stopni, a wilgotność na tyle duża, żę wiecznie spocone ciało i kudłaczące się włosy to coś zupełnie normalnego... Po drugie, wyzwanie i próba samej siebie. Skoro inni dają radę, to ja chyba też mogę, przynajmniej spróbować. Na szczęście, determinacja zawsze była moją mocną stroną;) Po trzecie, szacunek dla pozostałych - mojej drogiej społeczności, bo nie wyobrażam sobie, że mogłabym zajadać lunch czy popijać moją ukochaną kopi susu (kawę z mlekiem, ale tylko indonezyjską kawę!) w towarzystwie osób poszczących. A sama jeść nie lubię;) Z resztą...w Lamongan i tak nie łatwo zdobyć jedzenie inne niż sklepowe w trakcie Bulan Puasa (miesiąca postu), ponieważ większość warungów (barów?) do wieczora jest zamknięta. No ok, zgarnąć gdzieś Bakso to nie problam, ale ja do fanów tego dania z gumowych kulek nie należę;) Postanowiłam zatem, że poszczę, że spróbuję... Czego należy się wyrzec przez 29 lub 30 dni?

1.      Nie jedz

2.      Nie pij

3.      Zachowaj wstrzemięźliwość w pożyciu seksualnym

4.      Bądź przyjazny dla innych i kontroluj emocje

5.      O innych myśl tylko dobrze

I tak przez cały miesiąc, każdego dnia od wschodu do zachodu słońca, co w mojej okolicy oznacza od godziny 4 rano do ok 17.30 wieczorem, o czym (rozpoczęciu i zakończeniu postu w ciągu dnia) codziennie informuje syrena, tak jak u nas przy ćwiczeniach wojskowych;) Te i inne zasady mają na celu oczyszczenie ciała i ducha, tak aby umysł, a za nim wszystkie zmysły pozostawały nieskazitelnie czyste... możliwe? Może nie w 100 %, ale Puasa na pewno uczy cierpliwości, samokontroli i pokory, bo pozwala zrozumieć, co czują Ci biedniejsi, nie rzadko głodujący ludzie... Ramadhan nakłada z reszta obowiązek dbania o gorzej sytuowanych, poprzez zaopatrywanie w ryż, a nawet ofiarowanie części swojego majątku... Sama nie mogę się doczekać, kiedy zawieziemy ryżowe zapasy (i pewnie trochę słodkości) do domu dziecka. I wierzcie mi, że to piękne, patrzeć jak każdy student przynosi do szkoły 2,5kg ryżu, bo tych, którzy tego ryżu potrzebują nie brakuje...I jak istnieje wiele możliwości odstąpienia od postu (ciąża, karmienie, podróż, dzieci do okresu dojrzałości, choroby i inne niedyspozycje) tak obowiązek zakupienia ryżu dotrzymać należy, oczywiście o ile samemu nam go nie brakuje i wszystko zgodnie z własnym sumieniem.

A jak radzę sobie z postem? Nie ukrywam, że początkowo miałam ogromne obawy. Nie tyle o pusty żołądek, który choć nierozepchany to rozkochany w indonezyjskiej kuchni;) Niejednokrotnie przecież w nawale pracy w naszej zapracowanej Polsce, nie ma czasu na posiłki. Chociaż nie codziennie... Nie wyobrażałam sobie natomiast jak mam wytrzymać 14h bez wody, szczególnie, będąc aktywnym, tak jak np. ja jako nauczyciel w szkole. Sprostanie pozołym warunkom to nie problem, bo nikt nie chce tracić enegrii na nerwy czy... no;) Z resztą jak się okazuje na wszystko znajdą się sposoby. Mam na myśli płyn do płukania ust, którym można się poratować przy dręczącym pragnieniu. A płukanie ust jak najbardziej wskazane i wiedzą o tym praktycznie wszyscy, stąd też zwiększony popyt na owy produkt;) Także nawet po kilku mówionych lekcjach (dodatkowych, gdyż Ramadhan poświęcony jest na lekcje religii i przygotowanie do świąt), jakoś potrafię dotrwać do wieczora. CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE >>

 

czytaj dalej > 
 
 
 

moja-indonezja.pl

Twój adres e-mail