Wydarzenia | Wywiady | TOP 10 | Showbiznes | Jezyk indonezyjski | Biznes PL-IND | Kontakt
 
moja-indonezja.pl 
 
Język indonezyjski to język urzędowy Indonezji. Jest normatywną formą języka malajskiego i należy do rodziny języków austronezyjskich. Język ten jest jednym z najszerzej używanych języków świata (Indonezja jest 4. co do wielkości nacją na świecie). Zapisywany jest alfabetem łacińskim, co znacznie ułatwia jego naukę. Indonezyjska nazwa języka to Bahasa Indonesia (tłum. "język Indonezji"). Został on podniesiony do rangi języka urzędowego w roku 1945. Idea ustanowienia jednego języka w Indonezji powstała w 1928 roku podczas kongresu Sumpah Pemuda. Mimo tego, że pochodzi od języka malajskiego, różni się od jego malezyjskiej odmiany w kilku aspektach, przede wszystkim w wymowie i znaczeniu poszczególnych słów.
Język indonezyjski zapisywany jest alfabetem łacińskim.
Duży wpływ na obecny kształt języka indonezyjskiego miała kolonizacja holenderska.
Jako język ojczysty jest używany tylko przez małą część Indonezyjczyków (należy pamiętać o tym, że jako języki ojczyste używane są języki etniczne) zamieszkującą część Dżakarty. Ponad 220 milionów ludzi używa regularnie tego języka. W kraju, w którym jest 360 języków etnicznych, Bahasa Indonesia odgrywa ważną rolę jednoczenia mieszkańców. Bez niego miałby miejsce brak komunikacji pomiędzy mieszkańcami wysp Indonezji ponieważ języków etnicznych jest bardzo dużo i nie są do siebie podobne.
Język indonezyjski jest używany na uczelniach, w mediach ogólnokrajowych, urzędach, szkołach a także w sytuacjach formalnych. Rozmawiają nim ze sobą Indonezyjczycy zaliczani do tzw. wyższej klasy, podczas gdy Ci zaliczani do niższej, porozumiewają się językiem etnicznym.
Standardowa oraz formalna odmiana języka używana jest w książkach i gazetach, wiadomościach telewizyjnych oraz radiowych. Niewielu Indonezyjczyków używa języka formalnego na codzień. Często zdarza się, że mieszkańcy Indonezji mieszają podczas procesu komunikacji języki lokalne (np. jawajski, sundajski, balijski czy nawet dialekty chińskiego) z językiem indonezyjskim. Powstaje wtedy dialekt, który ciężko jest zrozumieć komuś z poza regionu, w którym sie go używa.
Ważnym aspektem jest także slang. Używany zwłaszcza przez młodzież w dużych miastach. Pojawia się także w indonezyjskich serialach oraz operach mydlanych.
Język indonezyjski używany jest w Indonezji oraz Timorze Wschodnim, chociaż jako pierwszy język głównie w miastach. Natomiast jako drugi i trzeci język na obszarach podmiejskich oraz na wsiach. Posługuje się nim także dodatkowo około 1,5 miliona osób na całym świecie, zwłaszcza w Holandii, Surinamie, Filipinach, Australii, Arabii Południowej, Nowej Kaledonii oraz w Stanach Zjednoczonych.
   
Kilka podstawowych zwrotów języka indonezyjskiego:
 
j. indonezyjski j.polski
selamat pagi dzień dobry (rano)
selamat malam dobry wieczór
apa kabar? jak leci?
terima kasih dziękuję
sampai jumpa lagi do widzenia
saya tidak mengerti nie rozumiem

Jedyną uczelnią w Polsce, na której można uczyć się języka indonezyjskiego jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest on nauczany na Wydziale Neofilologii, kierunek: Filologia, specjalność: Etnolingwistyka oraz na Wydziale Neofilologii, kierunek: Filologia Indonezyjsko - Malajska.
 
 
 
 

moja-indonezja.pl

Twój adres e-mail

 

 

slang >>

zapożyczenia >>