Wydarzenia | Wywiady | TOP 10 | Showbiznes | Jezyk indonezyjski | Biznes PL-IND | Kontakt
 
moja-indonezja
 
Piotr Pakuła

Do Indonezji najłatwiej dostać się drogą powietrzną, chociaż można też zawinąć do któregoś z portów morskich. Postanowiłem skoncentrować się na najpopularniejszej opcji, czyli na podróży samolotowej.

Niestety, bezpośrednio z Polski nie można dolecieć do żadnego z hubów lotniczych w krajach Azji Południowo – Wschodniej. Chcąc dotrzeć do któregoś z portów lotniczych archipelagu Indonezji, musimy liczyć się z przynajmniej dwiema przesiadkami.

Najtańsza opcja wiąże się z przelotem tanimi liniami lotniczymi. Wystarczy dostać się z Polski na londyńskie lotnisko Stansted lub paryskie Orly i skorzystać z jedynego połączenia typu „low cost” z Europy do Azji. Linie lotnicze Air Asia dowiozą nas do Kuala Lumpur, a stamtąd mamy spory wybór portów docelowych: Dżakarta, Bali, Surabaja i wiele innych. Jeśli wystarczająco wcześnie ustalimy termin podróży, wówczas przelot w obie strony jest niezwykle korzystny cenowo. Będzie on kosztować ok. 2300 - 2500 zł. 

Połączenia do Indonezji obsługują dwie linie europejskie –  holenderskie KLM (do Dżakarty i Denpasar) i niemieckie Lufthansa (do Dżakarty). W obu przypadkach połączenia odbywają się przez europejskie porty przesiadkowe Amsterdam lub Frankfurt z międzylądowaniem w Singapurze lub Kuala Lumpur.

Połączenie do Dżakarty z międzylądowaniem w Dubaju oferuje z Amsterdamu największy przewoźnik indonezyjski Garuda.

Możemy też skorzystać z linii Turkish Airlines oferujących połączenie do Dżakarty, jednak dość trudno dostać się do Istambułu, w którym trzeba się przesiąść. Może to spowodować konieczność wielu godzin oczekiwania na lot.

Innego typu połączenia oferują  linie lotnicze z krajów Zatoki Perskiej. Qatar Airways lata do Dżakarty i na Bali, a Emirates do Dżakarty. Bilet z Warszawy można  kupić na stronie Qatar Airways. Chcąc skorzystać z połączenia Emirates, należy zwrócić się do biura podróży. Linie Emirates oferują korzystne ceny i wysoki standard podróży. Cechą podróży z liniami arabskimi są wielokrotne międzylądowania. Jeśli, na przykład, chcąc lecieć do Denpasar, skorzystamy z  usługi Qatar Airways, międzylądowania będą w Europie, potem w Doha, w Singapurze i dopiero potem wylądujemy na Bali.

Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość skorzystania z jedynego połączenia do Azji z Warszawy, które oferuje LOT. Jest to trasa Warszawa – Hanoi w Wietnamie. Potem można dolecieć do któregoś z portów lotniczych Indonezji przez Singapur lub Kuala Lumpur.

Niezależnie od tego które linie lotnicze wybierzemy, należy liczyć się z tym, że  czas podróży trwać będzie najmniej ok. 18 godzin. Takie połączenie oferuje Lufthansa ( Dżakarta - Monachium – Singapur). Jeśli chcemy dolecieć na Bali, to lot musi trwać ok. 20 godzin (np. połączenie KLM przez Amsterdam).

Bilety na loty do Indonezji można znaleźć już za ok. 3400 zł w obie strony. Czasem warto rozważyć opcję dolotu do jednego z portów azjatyckich będących centrami przesiadkowymi i skorzystać z bogatej oferty tanich linich lotniczych dolatując do Indonezji.  Warto sprawdzić oferty Lion Air, Air Asia, Jet Star, Garuda Indonesia czy Tiger Airways -  dzięki dość częstym ofertom promocyjnym tych linii, można zaoszczędzić kilkaset złotych.

Popularne jest także wykorzystanie rozwiniętej siatki jednej z najlepszych pod względem komfortu podróży linii Singapore Airlines. Niestety, za pośrednictwem Internetu nie można kupić u tego przewoźnika biletu z Polski,  jednak każde biuro podróży może nam  tę transakcję zrealizować. Wszystkie samoloty z Europy do Azji wyruszają wieczorem i przylatują następnego dnia późnym popołudniem lub wieczorem. Singapore Air lata także w ciągu dnia, zatem do  miejsca przeznaczenia możemy dotrzeć już  rano, dnia następnego. Podobne połączenia oferują Thai Airways przez Bangkok, Cathay Pacific przez Hong Kong czy Malaysia Airlines przez Kuala Lumpur.

 

 

Informacje dodatkowe

* Przy wylocie z Indonezji należy pamiętać o obowiązkowej opłacie, będącej rodzajem opodatkowania, która NIGDY nie jest wliczona w cenę biletu i wynosi 150 000 rupii indonezyjskich (ok. 17 USD). Płatności tej można dokonać WYŁĄCZNIE w lokalnej walucie.

 
dalej >
 
 
 

moja-indonezja.pl

Twój adres e-mail