Wydarzenia | Wywiady | TOP 10 | Showbiznes | Jezyk indonezyjski | Biznes PL-IND | Kontakt
 
moja-indonezja.pl indonezja news 
 
27.01.2014 - Teledysk w wersji: International Poznan do piosenki pt. "Happy" Pharrella Williamsa już jest! Indonezyjczycy również w nim występują!
Na początku stycznia br. w Poznaniu nagrywany był videoclip w wersji: International Poznan do piosenki Pharrella Williamsa "Happy". Celem jest pokazanie, że są międzynarodowi ludzie w Poznaniu, którzy są po prostu szczęśliwi. W nagraniu wzieli udział także Indonezyjczycy: dr Teija Gumilar oraz Dorotea Stelmachowska a także nasz redaktor naczelny Szymon Kozlowski. Akcja teledysku rozgrywa się w znanych miejscach Stolicy Wielkopolski. Indonezyjczyków oraz Szymona można zobaczyć we fragmencie rozpoczynającym się od (pogrubione i podkreślone -> szczególnie fajne): 00:34, 01:21, 01:50, 2:07, 2:28, 2:58, 3:02, 3:06, 3:36, 3:47

 
15.01.2014 - Już ponad 1060 fanów naszego portalu na Facebook'u
Nasz oficjalny profil na portalu społecznościowym Facebook zgromadził do tej pory ponad 1060 osób. Gdy tylko coś ważnego dzieje się w Indonezji bądź pojawiają się inne ważne informacje związane z Indonezją nasi Facebook'owicze dowiadują się o tym w pierwszej kolejności. Zawsze także z wyprzedzeniem wiedzą jaki temat poruszać będziemy w najnowszym odcinku programu Indo-eter. Jeżeli chcesz dołączyć do nas na Facebook'u, wystarczy kliknąć "Lubię to!" pod tym adresem: www.facebook.com/mojaindonezja
 
05.01.2014 - Rok 2013 najlepszym rokiem w historii naszego portalu! 
Początek nowego roku to także czas podsumowań roku minionego. Z radością i dumą informujemy Państwa, że rok 2013 był najlepszym rokiem w historii istnienia portalu Moja-Indonezja.pl. W roku 2013 mieliśmy o 11,1% więcej odwiedzin niż w roku 2012. Miniony rok przyniósł największą liczbę odwiedzin naszego serwisu z wszystkich minionych lat. Nasz portal został także w zeszłym roku dostrzeżony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a Szymon Kozłowski - nasz redaktor naczelny - został zaproszony przez Prezydenta RP na oficjalny obiad z Prezydentem Indonezji. Zwiększyła się także znacząco liczba członków Moja-Indonezja Club, którzy na bieżąco otrzymują nasz newsletter. Również na naszym fan page'u na Facebook'u jest nas już bardzo dużo. Dziękujemy Wam za to, że jesteście z nami!
 
03.01.2014 - Przelicznik walut dostępny na naszym portalu
Teraz wszyscy odwiedzający nasz portal mogą skorzystać z przelicznika walut. Domyślnie przelicznik jest ustawiony na wymianę: PLN (polskie złotówki) -> IDR (rupia indonezyjska). Wystarczy wpisać wartość i natychmiast uzyskujemy wartość w rupiach po zawsze najbardziej aktualnym kursie. Istnieje również możliwość wybrania innych walut, aby dokonać przeliczenia. Przelicznik znajduje się po lewej stronie na dole, pod oknem wtyczki Facebook'a.
 
01.01.2014 - Szczęśliwego, wspaniałego roku 2014!!! 
Życzymy Wam wspaniałego, udanego i obfitującego w wiele sukcesów nowego roku 2014!!! Niech ten rok będzie dobry dla Was wszystkich. Zapewne są tacy wśród nas, którzy planują odwiedzenie Indonezji - życzymy wielu pozytywnych wrażeń. A dla tych, którzy już tam są - samej radości z pobytu.

Redakcja
Pierwszego w Polsce portalu poświęconego Indonezji
Moja-Indonezja.pl
 
19.11.2013 - Dr Teija Gumilar i Szymon Kozłowski w audycji "International Poznan" episode: Indonesia w MC Radio 102,7 FM już w najbliższą sobotę oraz niedzielę!
"International Poznan" to audycja prowadzona w języku angielskim. Program odkrywa międzynarodową stronę Poznania, a w najnowszym odcinku poświęconym Indonezji bohaterami będą dr Teija Gumilar - wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który jest także ekspertem portalu Moja-Indonezja.pl oraz Szymon Kozłowski - redaktor naczelny naszego portalu. Program już w najbliższą sobotę, 23 listopada br. o godz. 14:00 oraz w niedzielę 24 listopada o godz. 22:00 w MC Radio na 102,7 FM w Wielkopolsce.
14.10.2013 - Spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską na Bali 
Ambasada RP w Dżakarcie, Instytut Książki w Krakowie oraz organizatorzy Ubud Writers & Readers Festival na Bali serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską, które odbędzie się w poniedziałek 14.10.2013 r. o godz. 20:30 w Left Bank Lounge w Ubud (Jl. Sanggingan. Ubud, Bali 80571).
Dorota Masłowska jest pierwszym polskim autorem, który przyjedzie na Festiwal w Ubud od początku jego powstania. Festiwal Pisarzy i Czytelników w Ubud jest najważniejszą imprezą czytelniczą w Azji Południowo-Wschodniej.
Dorota Masłowska jest polską pisarką, dramaturgiem, felietonistką oraz laureatką Nagrody Literackiej Nike (2006) za powieść "Paw królowej".
 
04.09.2013 - Szymon Kozłowski, redaktor naczelny portalu Moja-Indonezja.pl, zaproszony przez Prezydenta RP na oficjalny obiad na cześć Prezydenta Indonezji
Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z Małżonką zaprosili redaktora naczelnego portalu Moja-Indonezja.pl, Szymona Kozłowskiego, na oficjalny obiad na cześć Prezydenta Indonezji. Odbędzie się on w Pałacu Prezydenckim w Warszawie 4 września 2013 o godz. 19:30. - To dla mnie zaszczyt. Dziękuję Panu Prezydentowi RP oraz Jego Małżonce za zaproszenie. Jest ono dla mnie kolejną motywacją, żeby cały czas działać na rzecz przybliżania Polakom Indonezji, żeby ten wyspiarski kraj był jak najbliższy Polakom, a Polska - Indonezyjczykom. Robię to z miłości dla obydwóch krajów i nacji - powiedział Szymon Kozłowski.
Klikając na miniaturę obok można zobaczyć zaproszenie dla naszego redaktora naczelnego.
 
01.09.2013 - Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce
Prezydent Republiki Indonezji, Susilo Bambang Yudhoyono, przybywa do Polski z oficjalną wizytą. Spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. 4 września 2013 samolot z Prezydentem oraz jego Małżonką wyląduje w Warszawie. W planie wizyty są m.in. rozmowy par prezydenckich Polski i Indonezji, podpisanie porozumień dwustronnych oraz oficjalny obiad na cześć Prezydenta Indonezji.
MSZ informuje na swojej stronie internetowej, że Polska i Republika Indonezji nawiązały stosunki dyplomatyczne we wrześniu 1955 r.; polska ambasada w Dżakarcie została otwarta w 1956 r., a ambasada Indonezji w Warszawie w 1960 r.
 
03.02.2013 - Polish Business Club w Jakarcie partnerem portalu Moja-Indonezja.pl
Polish Business Club w Jakarcie został partnerem pierwszego w Polsce portalu poświęconego Indonezji Moja-Indonezja.pl. Niezmiernie cieszymy się  z podjęcia tej współpracy. Polish Business Club w Jakarcie zrzesza przedsiębiorców, specjalistów i ludzi mających biznesowe połączenie z Polską, w celu tworzenia sieci kontaktów, nauki, rozwoju biznesu oraz promocji biznesu i inwestycji pomiędzy Indonezją i Polską.
Zapraszamy do odwiedzenia strony PBC w Jakarcie: kliknij tutaj >>
 
01.02.2013 - Styczeń 2013 z największą odwiedzalnością w historii naszego portalu! DZIĘKUJEMY!
Pierwszy miesiąc roku 2013 okazał się rekordowym pod względem odwiedzalności portalu Moja-Indonezja.pl w 2,5 letniej historii jego istnienia. - Bardzo się cieszymy, że popularność portalu rośnie z miesiąca na miesiąc. Pragnę podziękować wszystkim będącym razem z nami, wszystkim odwiedzającym, a także tworzącym to jedyne w swoim rodzaju miejsce w polskiej Sieci. To dla nas ogromna motywacja do działania, idziemy do przodu, rozwijamy się. Już pracujemy nad kolejnymi, ciekawymi projektami i aktualizacjami, które niebawem będziecie mogli zobaczyć - mówi redaktor naczelny portalu Szymon Kozłowski.
22.01.2013 - Silne trzęsienie ziemi w Aceh. Nie żyje 9-letnia dziewczynka
Silne trzęsienie ziemi nawiedziło we wtorek rano zachodnią Indonezję. Ziemia zatrzęsła się dokładnie o godz. 5:22 nad ranem czasu miejscowego. Mieszkańcy w panice opuszczali swoje domy, wiele gospodarstw zosało zrujnowaych. Trzęsienie miało siłę 6 stopni w skali Richtera, a epicentrum znajdowało się na południowy-zachód od miasta Banda Aceh, 6 kilometrów pod powierzchnią ziemi.  Po kilku minutach nastąpiło wtórne trzęsienie o sile 4,7 w skali Richtera. Zginęła 9-letnia dziewczynka, którą odnaleziono w ruinach swego domu. Przynajmniej 7 osób zostało rannych. Według lokalnych władz zrujnowanych zostało 30 domów i meczet w dystrykcie Pidie Jaya.
Przypomnijmy, że w 2004 roku w Aceh miało miejsce trzęsienie ziemi, które wywołało tsunami. Zginęło wtedy 230 000 osób.
Po lewej stronie dostępna jest mapa trzęsienia ze szczegółowymi danymi. Kliknij na nią, aby powiększyć.
 
18.01.2013 - Aktualizacja: Jakarta nadal pod wodą
Stolicę Indonezji, Jakartę, nawiedziła wczoraj powódź. Sytuacja bieżąca: wg policji 14 osób zginęło w związku z powodzią, ponad 18,000 osób pozostaje bezdomnymi, stan wyjątkowy obowiązywać będzie przynajmniej do 27. stycznia. Najświeższe prognozy pogody nie mówią o poprawie pogody przynajmniej przez trzy kolejne dni. Autobusy miejskie "Transjakarta" wznowiły kursy na pięciu tzw. "korytarzach". Intensywne opady deszczu oraz fakt niekorzystnego położenia względem poziomu morza sprawiły, że największe miasto Indonezji jest zalane. Woda wdarła się do domów, biur oraz szkół. Główna ulica Jakarty, Jl. Sudirman, pozostaje nieprzejezdna. Pociągi kursujące na trasie Bogor - Jakarta musiały skończyć swój bieg na stacji Pasar Minggu, ponieważ inne pociągi mogły dojechać tylko do stacji Manggarai powodując swoisty "korek". Zalany został także pałac prezydencki. Na miejscu inspekcji dokonał prezydent Indonezji, Susilo Bambang Yudhoyono.
Deszcze monsunowe, wycinanie lasów na południe od Jakarty, chaotyczne zaplanowanie miasta oraz setki małych rzek i cieków wodnych a także niekorzystne położenie miasta względem poziomu morza to czynniki, które wpływają na powodzie, które dość często zdarzają się w stolicy kraju.
 
28.11.2012 - Nowa atrakcja w poznańskim starym ZOO. Jedyne warany z Komodo w Polsce.
Autor: Jovanka

Kilka tygodni temu w poznańskim „starym ZOO” (przy ulicy Zwierzynieckiej), został otwarty nowy pawilon, w którym zamieszkały dwie, młode samiczki warana.  Mają na imię Rinca i Flores. Kto zapamięta te imiona, ten zapamięta też nazwy indonezyjskich wysp, jedynych miejsc na świecie, gdzie warany występują w naturze. Trzecia wyspa będąca terenem zamieszkania waranów, najbardziej znana, to Komodo.

Te największe spośród współcześnie żyjących jaszczurek świata, teraz można obserwować w komfortowych warunkach. Ogromny, przeszklony wybieg, tablice informacyjne, egzotyczna roślinność, wygodne ławki, pokojowa temperatura, możliwość fotografowania (bez lampy błyskowej!), czegóż może chcieć więcej ciekawski widz?

Warany z Komodo należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, dlatego w 1980 roku ustanowiono na indonezyjskiej wyspie Komodo, Narodowy Park obejmujący swym zasięgiem 171 ha.

Bardzo zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca i spotkania się oko w oko z Komodo dragon. Dreszcz przebiega człowieka na myśl o tym, co by było, gdyby wydostały się zza szyb i były akurat wygłodniałe - te jaszczurki, zwane smokami, z powodu wielkich rozmiarów i długiego rozwidlonego na końcu języka, stanowią w razie ataku śmiertelne niebezpieczeństwo!

Dokładniejsze informacje o tych zwierzętach odnajdziecie w dziale Piękno przyrody - zobacz >>

 
13.11.2012 - Konkurs Miss World 2013 odbędzie się w Indonezji
Decyzja zapadła. Wybory Miss World w roku 2013 odbędą się w Indonezji, a dokładnie w Jakarcie oraz na Bali. To pierwszy raz w historii, kiedy wybory Miss Świata zagoszczą w tym kraju i - jak zapowiadają organizatorzy - już czynione są przygotowania, aby ten konkurs był najlepszym w historii wyborów najpiękniejszej kobiety świata. Jest to ogromne przedsięwzięcie - reprezentantki ponad 130 krajów powalczą o tytuł najpiękniejszej. W tym Miss Indonezji oraz Miss Polski, którą poznamy 8 grudnia br. Konkurs Miss World 2013 odbędzie się we wrześniu. Prezes grupy medialnej MNC Hary Tanoesoedibjo oraz szefowa konkursu Miss World Julia Morley podpisali kontrakt ustanawiający Indonezję gospodarzem tego wydarzenia. Co więcej, konkurs Miss World w roku 2015 także odbędzie się w Indonezji.
 
10.10.2012 - Bali w strachu. Są doniesienia o możliwym ataku terrorystycznym w piątek.
Władze Indonezji wprowadziły najwyższy stopień zagrożenia atakiem terrorystycznym po tym, jak otrzymały "wiarygodną informację" o możliwym ataku. Miałby on nastąpić w piątek, 12 października br. podczas uroczystości 10. rocznicy ataku terrorystycznego na wyspie Bali. W ceremonii mają wziąć udział dyplomaci z całego świata, m.in. premier Australii Julia Gillard. Specjalne procedury są wprowadzone na wszystkich możliwych punktach wjazdowych na Bali, w tym na lotnisku. Na Rajskiej Wyspie przebywają snajperzy, agenci wywiadu oraz policja i wojsko. "Lepiej użyć nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa, niż zostać oszukanym" - powiedział szef policji na Bali, Maj. Gen. Budi Gunawan. Uroczystości odbędą się na skwerze Garuda Wisnu Kencana (GWK)  w Jimbaran. W uroczystościach ma wziąć udział ponad 4 000 osób, w tym 800 członków rodzin ofiar zamachów z 2002 roku.
12 października 2002 terroryści zdetonowali bomby w klubie Sari na ul. Legian w miejscowości Kuta na Bali, zabijając 202 osoby, w tym 88 Australijczyków, 7 Amerykanów. Zginęła także jedna osoba z Polski, dziennikarka Beata Pawlak.
 
08.10.2012 - Wybuch wulkanu Lokon na wyspie Sulawesi
lokonPo raz kolejny jest niespokojnie w Indonezji. Tym razem przypomniał o sobie wulkan Lokon znajdujący się na Sulawesi. Ustanowiono strefę bezpieczeństwa w promieniu 2,5 km od krateru. Do erupcji doszło w poniedziałek, 8 października 2012 o godz. 9:05 czasu polskiego. Unosi się pył i popiół. Wszystko dokładnie widać na poniższym filmie.
 
 
13.07.2011 - Bahasa Cahaya - wystawa fotografii z Indonezji autorstwa Anny Dębickiej w Poznaniu 
Na wystawie prezentowanych jest 11 fotografii z Indonezji. Zostały zrobione na Jawie i Kalimantanie między sierpniem 2010 a lutym 2011 roku. Fotografie są bardzo różnorodne tematycznie - od pejzaży - poprzez obraz ulicy - do portretów. Są wariacją na temat Indonezji, pokazują subiektywnie niewielki jej wycinek. Są zapisem wspomnień autorki. Wystawę można oglądać do końca września w SETKA PUB przy ul. Szymanowskiego 8 w Poznaniu. Wstęp wolny. Zapraszamy! (kliknij na miniaturkę plakatu po lewej stornie, aby go powiększyć).
 
13.04.2011 - Ogromny krok naprzód: obcokrajowcy z większymi prawami
Stało się coś, na co czekało tysiące ludzi. Powoli spełniają się marzenia, które jeszcze nie tak dawno mogły równać się z marzeniami o tym, że na wyspie Jawa kiedyś spadnie śnieg. Indonezyjski parlament uchwalił nowe prawo imigracyjne, na mocy którego małżonkowie obywateli Indonezji będący obcokrajowcami zyskują nowe prawa. Prawo, m.in. przyznaje stały pobyt obcokrajowcom pozostającym w związku małżeńskim z obywatelem/obywatelką Indonezji (a także ich dzieciom) i pozwala im na pracę w Indonezji bez sponsoringu (ze strony Indonezyjczyka bądź firmy - przyp. red.). Minister Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Patrialis Akbar, powiedział, że prawo zacznie działać i być efektywne, gdy zostanie ratyfikowane przez prezydenta, czyli do 30 dni.
Z pewną rezerwą do tych informacji podchodzi Julie Mace reprezentująca Związek Indonezyjskich Małżeństw Mieszanych, która z oceną tej sytuacji poczeka aż do fazy wprowadzenia w życie nowego prawa. "Będziemy bacznie przyglądać się ruchom rządu, przygotowywaniu dekretów ministerialnych oraz rozporządzeń rządu, ponieważ bez nich nowe prawo nie będzie efektywne" - powiedziała Mace, dodając, że wspomniane dekrety oraz rozporządzenia powinny zostać opublikowane w przeciągu jednego roku.
Na mocy nowego prawa, małżonkowie Indonezyjczyków, którzy są obcokrajowcami nie będą musieli co roku przedłużać pozwolenia na pobyt (tzw. KITAS) i będą mogli zostać w Indonezji nawet po rozwodzie - pod warunkiem, że małżeństwo będzie trwać przynajmniej 10 lat.
 
09.04.2011 - Ciało Holendra znalezione w kanale irygacyjnym na Bali  
Wczoraj w miejscowości Kuta na wyspie Bali znaleziono ciało obywatela Holandii. Natrafił na nie przez mieszkaniec Kuty, Rizky Sinaga. Ciało odziane było w koszulkę i szorty. Policja znalazła przy nim dowód osobisty, dlatego z łatwością zidentyfikowano ofiarę. Przyczyna śmierci pozostaje wciąż nieznana. 
 
18.02.2011 - Holenderski turysta zginął kąpiąc się na Bali 
Jan Willem van Geseel (63), holenderski turysta, zginął w czwartek (17 lutego) podczas kąpieli w okolicy plaży w miejscowości Kuta na Bali.  "Van Geesel kąpał się wśród tłumu, gdy ok. godz. 15:15 (godz. 9:15 czasu polskiego) zaczął rozpaczliwie machać rękoma wołając o pomoc" - powiedział naczelnik policji morskiej w Kucie, insp. Putu Wismara Putra.  Pojawiła się  wysoka fala i ratownicy pełniący dyżur na plaży nawoływali wszystkich do powrotu na brzeg. Widząc tonącego Holendra,  ratownik zareagował i udało mu się przytransportować Van Geesel'a na brzeg. Organizm Europejczyka był jednak już zbyt wyczerpany walką z falami. Turysta zmarł w szpitalu BIMC w Kucie.
 
10.01.2011 - Dżakarta może mieć w niedalekiej przyszłości nowe lotnisko międzynarodowe
Rząd Indonezji rozważa rozbudowę lotniska Soekarno-Hatta International w Dżakarcie lub budowę nowego w innym miejscu. Ruch na lotnisku w stolicy Indonezji z miesiąca na miesiąc wzrasta. Kilka miejsc jest branych pod uwagę jako  możliwa lokalizacja nowego lotniska, m.in. Cilegon w Banten oraz Karawang w Jawie Zachodniej. Problemem jednak jest to, że obydwie miejscowości są oddalone od Dżakarty o odpowiednio 80 km i 70 km. "Czujemy, że koniecznością jest budowa nowego lotniska, ponieważ Soekarno-Hatta International już za 20 lat będzie niewystarczające" - powiedział Higuchi Hajime z firmy JICA pracującej nad planem budowy lotniska.
31.12.2010 - Rząd Indonezji chce, by w przyszłym roku wszystkie dzieci miały świadectwo urodzenia
W Indonezji od 25 % - 45 % dzieci ma świadectwa urodzenia. Ponad połowa w wieku poniżej piątego roku życia nie ma oficjalnego świadectwa urodzenia. Planem rządu jest, aby do końca 2011 roku wszystkie dzieci posiadały taki dokument chociaż jak przyznaje rzecznik rządu, plan może okazać się zbyt ambitny. Osoby nie mające dokumentu potwierdzającego narodziny są bardziej podatne na porwanie - brak dokumentu utrudnia poszukiwania. Plan rządowy zakłada, że świadectwa będą wydawane za darmo .
 
 
 
 

moja-indonezja.pl

Imię:
Twój
email: