Wydarzenia | Wywiady | TOP 10 | Showbiznes | Jezyk indonezyjski | Biznes PL-IND | Kontakt
 
 
 
 
Indonezja jest niezwykle ciekawym krajem. Chcąc jeszcze bardziej przybliżyć kraj i jego mieszkańców stowrzyliśmy sekcję "Ciekawostki". W tym dziale znajdziecie Państwo ważne i ciekawe informacje związane z Indonezją oraz życiem Indonezyjczyków. Dział będzie sukcesywnie poszerzany o nowe wiadomości.
 
Autor: Jovanka

Naj... naj.... naj...

Największym krajem wyspiarskim świata jest Indonezja!

Najbardziej podobna do polskiej flagi narodowej, spośród wszystkich państw świata, jest flaga Indonezji, która różni się tylko układem barw (pas czerwieni biegnie ponad pasem bieli).

Najniezwyklejszą grupą ludzi jest… Indonezja! Kraj ten zamieszkuje ponad 200 grup etnicznych porozumiewających się w ponad 300 językach!

Najwyżej zamieszkałym rejonem na Jawie jest płaskowyż Dieng. To miejsce ma dla Jawajczyków znaczenie mistyczne.

Największa na świecie świątynia buddyjska to potężny Borobudur, wzniesiony w IX wieku. Świątynia znajduje się  niedaleko Yogyakarty.

Najstarsze świątynie hinduistyczne (z VII wieku) odnajdziemy  w rejonie Jawy Środkowej, na płaskowyżu Dieng.

Najbardziej znanym zespołem świątyń hinduistycznych jest Prambanan wybudowany w IX wieku. Trzy świątynie przestawiają hinduistyczną, boską triadę: Brahmę, Wisznu i Śiwę. Od maja do października, przy każdej pełni księżyca, można uczestniczyć w niezwykłych widowiskach ilustrujących epos Ramayana.

Najpiękniejsze meczety w Indonezji to Wielki Meczet w Banda Aceh i Meczet Istiqlal w Jakarcie.

Najwyższy poziom artystyczny prezentują sztuki sceniczne na Jawie i Bali, gdzie od wieków stanowiły dworską rozrywkę inspirowaną klasycznymi hinduskimi eposami ( Ramayaną i Mahabharatą).

Najpopularniejsze widowisko turystyczne na Bali to sławny „małpi taniec” – kecak. Wykonuje go około stu  mężczyzn.

Najbardziej typowy rodzaj muzyki wykonywany jest przez zespół gamelan – muzycy posługują się  różnymi instrumentami. Zwykle są to: bambusowy flet, rodzaj dwustrunowej  lutni, drewniane bębny, gongi, metalofony, ksylofony i cytry.

Najstarsze na świecie dżungle i lasy tropikalne znajdują się w południowej części wyspy Sulawesi.

Najsławniejszym wulkanem Indonezji jest Krakatau, który znajduje się w cieśninie Sunda (między Sumatrą i Jawą). Popioły pochodzące z jego eksplozji (która miała miejsce w  1883 roku), doleciały aż do Europy!

Najciekawszym miejscem północnej części Sumatry jest jezioro Toba o długości  …100 kilometrów! Jest to największe jezioro w Południowo-Wschodniej Azji i jedno z najgłębszych i najwyżej położonych na całym świecie! Wyspa Samosie, położona na tym akwenie, dorównuje wielkością Singapurowi.

Najsłynniejsi przedstawiciele fauny wysp indonezyjskich to: warany z wyspy Komodo, nosorożce jawajskie, unikalne czarne makaki, dzioborożce celebeskie, rajskie ptaki z wysp Maluku i Irian Jaya, papugi, gigantyczne żółwie, tygrysy, orangutany, delfiny, kangury drzewne, wyraki.

Najprawdopodobniej jedynym, żyjącym krewniakiem dinozaurów jest waran z wyspy Komodo. Turyści odwiedzający rezerwat, mogą podglądać życie tych wyjątkowych gadów.

Najlepszą porą roku dla urządzenia spływów kajakowych jest pora deszczowa. Trwa ona od października do kwietnia.

Najlepsze fale do surfowania znajdują się w Indonezji. Godne polecenia są zwłaszcza brzegi Sumatry, Jawy, Bali, Lombok, Sumbawy, Flores.

 

< wstecz
 
 
 
 

moja-indonezja.pl

Twój adres e-mail