Wydarzenia | Wywiady | TOP 10 | Showbiznes | Jezyk indonezyjski | Biznes PL-IND | Kontakt
 
 
 
 
Indonezja jest niezwykle ciekawym krajem. Chcąc jeszcze bardziej przybliżyć kraj i jego mieszkańców stowrzyliśmy sekcję "Ciekawostki". W tym dziale znajdziecie Państwo ważne i ciekawe informacje związane z Indonezją oraz życiem Indonezyjczyków. Dział będzie sukcesywnie poszerzany o nowe wiadomości.
 
Autor: Jovanka

Naj... naj.... naj...

Najlepszym czasem na surfowanie jest okres od kwietnia do września (pora sucha).

Najpopularniejszym miejscem do nurkowania są trzy wyspy otoczone rafą koralową: Gili Air, Gili Trawangan i Gili Meno. Płytkie, spokojne, nieskazitelnie czyste  wody zamieszkują bajecznie kolorowe, egzotyczne ryby oraz rozmaite stworzenia morskie…takich miejsc jest w wodach wokół Indonezji wiele. To tutaj  znajduje się  15% światowych zasobów raf koralowych. To prawdziwy raj dla osób pragnących nurkować z maską lub akwalungiem.

Najłatwiej dostępne jaskinie znajdują się na Jawie.

Najdłuższą jaskinią w kraju jest Luweng Jaran, odkryta przez Australijczyków. Pod górą Sewu są przejścia liczące ponad 20 kilometrów!

Najdłuższa podziemna rzeka na południowej półkuli przepływa przez jaskinię Gua Barat (blisko Oceanu Indyjskiego).

Najsławniejsze jaskinie znajdują się na Irian Jaya.

Najbardziej rozpowszechniony na świecie niebieski barwnik, indygo, jest otrzymywany z rośliny Indigofera tinctoria, pochodzącej z Indonezji. Dokładny sposób jego otrzymywania był kiedyś pilnie strzeżoną tajemnicą.

Najbardziej znana tkanina pochodząca z Indonezji to batik, zwłaszcza batik jawajski, uważany za najznakomitszy na świecie. Nigdzie jego produkcja nie osiągnęła tak wysokiego poziomu. Wytwarzanie i noszenie batiku jest dziś źródłem dumy narodowej. Każdy rejon Jawy ma swój, niepowtarzalny wzór i kolorystykę batiku (na zdj. Bill Gates, założyciel Microsoftu w koszuli z batiku).

Najpiękniejsze etniczne tekstylia wyrabiane ręcznie można kupić na Sumbie (Zachodnia i Wschodnia Nusatenggara), choć artystyczne rzemiosło kwitnie we wszystkich regionach kraju.

Najważniejsze pozycje na liście zakupów – pamiątek, to: batik, porcelana, współczesne lub tradycyjne rzeźby z drewna, wyroby ceramiczne, filigranowa biżuteria, lalki, etniczne meble, ubrania, przyprawy, kawa i herbata.

Najważniejsze produkty wykorzystywane w indonezyjskiej kuchni to ryż, orzechy kokosowe, banany, orzeszki ziemne i soja. Trudno znaleźć danie, które nie zawierałoby przynajmniej jednego z nich. Warto wiedzieć, że ryż (nasi) występuje w kilku odmianach ( ryż biały, biały klejący się, czarny klejący się, czerwony).  

Najdroższa kawa na świecie to indonezyjska kopi luwak. Sposób jej pozyskiwania jest niezwykły – ziarna kawy wydobywa się z… odchodów pewnego zwierzątka – nazywa się ono łaskuna muzanga (cyweta, na zdjęciu). Owoce kawowca po przejściu przez jego przewód pokarmowy, są nadtrawione i lekko sfermentowane. Po oczyszczeniu i wyprażeniu otrzymuje się napar o wspaniałym smaku, zapachu i mocy. Kilogram kopi luwak kosztuje ok. 1000 euro!

 

dalej >
 
 
 
 

moja-indonezja.pl

Twój adres e-mail