Wydarzenia | Wywiady | TOP 10 | Showbiznes | Jezyk indonezyjski | Biznes PL-IND | Kontakt
 
 moja-indonezja.pl
 
O Autorce: Katarzyna Styszyńska jest studentką II roku filologii indonezyjsko-malajskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wiąże swą przyszłość z działalnością w sektorze turystycznym, chce także badać zróżnicowanie etniczne w Indonezji.
 
"Wakacje a odpowiedzialność"
Katarzyna Styszyńska

Indonezja kojarzy się z egzotyką i rajskim wypoczynkiem. W dzisiejszych czasach nietrudno jest dotrzeć do tego zakątka świata. Biura podróży kuszą swoimi atrakcyjnymi ofertami, a  my jesteśmy głodni wrażeń, ciekawi świata i tego, co ma on nam do zaoferowania, więc podróżujemy, podróżujemy i… podróżujemy. Jednak, mimo tak rozwiniętej turystyki międzynarodowej, często turyści nie są świadomi tego, jakie niebezpieczeństwa czekają na nich w odległych krajach. Wynikać to może z braku wiedzy, niedostatku odpowiedzialności lub lekceważenia potencjalnych zagrożeń.

Wybierając się do Indonezji, turysta powinien zdawać sobie sprawę, że jest to Azja Południowo – Wschodnia, a nie kraj europejski, jeden  z naszych sąsiadów.  A co za tym idzie, powinien sobie zdawać sprawę  z czyhających na niego zagrożeń: zdrowotnych, kulturowych czy behawioralnych.

Zdrowe wakacje -  to udane wakacje, warto o tym przypomnieć sobie już kilkanaście tygodni przed wejściem do samolotu lądującego w Dżakarcie. Choć w Indonezji żadne szczepienia nie są obowiązkowe, to jednak są zalecane, bowiem istnieje tam wiele zagrożeń. Jeśli przed wyjazdem uodpornimy swój organizm szczepionkami przeciwko żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu oraz cholerze, to na pewno nasz egzotyczny pobyt będzie bardziej bezpieczny dla naszego zdrowia fizycznego jak i psychicznego :] Można też skonsultować się z lekarzem specjalistą chorób tropikalnych, który zleci ewentualne inne, przydatne szczepienia oraz udzieli fachowych rad. Problemem mogą być kłopoty żołądkowe, biegunka, często jest to związane z podróżą, ze zmianą diety i środowiska, warto więc zaopatrzyć się w środki przeciwbiegunkowe.

Trzeba być również świadomym ryzyka zarażenia malarią bądź dengą. Te choroby przenoszone są przez owady, a dokładniej komary. Aby ich uniknąć, zaleca się używać środki owadobójcze, jak i starać się ubierać stroje z długimi rękawami i nogawkami, szczególnie o zmroku i o świcie, gdy te stworzenia są najbardziej aktywne. Podczas snu zaleca się stosować ochronne moskitiery – w hotelach zazwyczaj są one dostępne – jednak dla podróżujących na własną rękę jest to ważna rada.

W Indonezji, jak i również w innych krajach egzotycznych, turyści powinni pić wodę butelkowaną, bądź przegotowaną oraz – niestety- napoje bez kostek lodu schładzających spragnione gardła. Poza tym, powinni wszystkie owoce obierać ze skórki i unikać jedzenia surowych warzyw. Na całym archipelagu popularni są uliczni sprzedawcy serwujący regionalne dania, napoje, przekąski, jednak brak u nich znajomości przepisów BHP oraz sanitarno-epidemiologicznych. Ale z tego co mi wiadomo, to warto zaryzykować dla poczucia smaku świeżo wyciskanych soków z przeróżnych owoców, często nam nieznanych, a wręcz boskich dla naszych kubków smakowych i nie nadszarpujących naszych portfeli.

Jak widać sama kwestia zdrowotna przy naszej podróży na drugi koniec świata posiada długą listę zakazów i nakazów, a to jeszcze nie wszystko – dlatego radzę wytężyć umysł i zapamiętać wszystko.

Indonezja to kraj, w którym ponad 85% populacji to muzułmanie. Ta informacja  uświadamia nam, że musimy zwrócić uwagę na ubiór,  uwaga ta dotyczy szczególnie  turystek. Ich strój musi być skromny i nieukazujący za dużo ciała, bowiem w przeciwnym razie można być postrzeganą jako niegodną szacunku. Niebezpieczne jest również dla kobiet spacerowanie po zmroku, bowiem mogą mieć miejsce nieprzyjemne sytuacje z Indonezyjczykami dla których białe kobiety są bardzo piękne i pożądane.

Ważne jest, aby pamiętać, że dla tubylców lewa ręka jest ręką brudną (bowiem służy ona wyłącznie do utrzymywania higieny), dlatego zakazane jest dawanie i branie czegokolwiek tą właśnie ręką.

 

ciąg dalszy >
 
 
 
 

moja-indonezja.pl

Twój adres e-mail