Wydarzenia | Wywiady | TOP 10 | Showbiznes | Jezyk indonezyjski | Biznes PL-IND | Kontakt
 
 moja-indonezja.pl
 
O Autorce: Katarzyna Warchoł przebywa w Indonezji już kilka miesięcy. Mieszka w miejscowości Lamongan na wyspie Jawa. Poznaje kulturę i życie Indonezyjczyków z bardzo bliska.
 
"Jak nie popełnić gafy...czyli indonezyjski savoir-vivre"
Katarzyna Warchoł

ciąg dalszy

7. A jeśli popełnisz gafę, to przeproś i uśmiechnij się, a wszystko zostanie Ci wybaczone! W Indonezji poczucie humoru to podstawa, a żarty wykorzystywane są nawet w formalnych sytuacjach. To śmiejący się naród! Dlatego też uśmiechnięci, pogodni ludzie zawsze są tutaj mile widziani, a uśmiech (prawie) zawsze zostanie odwzajemniony. Uśmiechniętemu, na pewno łatwiej żyje się w kązdej społeczności, a na pewno wśród Indonezyjczyków.

Istnieje jeszcze wiele innych wzorców zachowań, odpowiednich dla Indonezji. To kraj, w którym niezwykle ważny jest status społeczny, a co za tym idzie posłuszeństwo, a raczej wielce okazały szacunek względem osoby o wyższej pozycji w grupie i w społeczeństwie. Nie żeby najważniejsze były tutaj pieniądze, choć te coraz większą wartość mają wszędzie. W Indonezji, szczególnie w mniejszych miastach (w większych rządzą zasady rynku nieruchomości), nie ma wyraźnego podziału na biednych i bogatych, a przynajmniej nie jest widoczne separowanie się jednych od drugich. Sama religia - Islam, nakazuje dobre traktowanie biedniejszych, choćby poprzez jałmużnę. Także ze względu na tę dominującą tu religię, każdy przyjezdny, powinien pamiętać o stosownym, skromnym ubiorze, aby wyglądem nie prowokować, ale też nikogo nie urazić.
Są też pewne sposoby postępowania, które mogą razić co niektórych przybyszy, jak: (nad)używanie telefonów komórkowych przez większość mieszkańców tego kraju, wkraczenie w sferę prywatności poprzez zadawanie osobistych pytań, lub po prostu zbyt wielu pytań, czy całkiem inne zachowanie wobec niedyspozycji, dolegliwości związanych z chorobą, przyjmowane raczej ze śmiechem. Także zwyczaje przy stole, spożywanie posiłków wygląda zupełnie inaczej, być może niekulturalnie dla Europejczyków. A przy okazji mowy o jedzeniu, nie należy w Indonezji wąchać potraw, nawet jeżeli tak jak np. w Polsce, ich wygląd wręcz o to prosi. Rozmowy owszem, ale raczej po posiłku, a nie w trakcie, bo „jedzenie czeka”, szczególnie na Jawie.

Zapewne niektóre z zachowań mieszkańców tego kraju, który jednak jest tak różnorodny i trudno pod tym względem traktować go jako całość, może wydawać się niekulturalne dla przyjezdnych. Ale należy pamiętać, że to my jesteśmy obcokrajowcami, Indonezyjczycy są u siebie, więc nawet jeżeli mamy ochotę zmienić co niektóre zachowania, to należy się zastanowić po co? Każdy naród jest wyjątkowy, to co inne, jest przecież interesujące, a w Indonezji więcej może się podobać, aniżeli drażnić. Jako goście, powinniśmy raczej przymrużyć oko na niedoskonałości i pamiętać, że tolerancja dla odmienności jest zawsze najlepszym rozwiązaniem i zachowaniem.

 

 

 

< wstecz
 
 
 
 

moja-indonezja.pl

Twój adres e-mail