Wydarzenia | Wywiady | TOP 10 | Showbiznes | Jezyk indonezyjski | Biznes PL-IND | Kontakt
 
 moja-indonezja.pl
 
O Autorce: Paulina Worm jest studentką II roku filologii indonezyjsko-malajskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zna kilka języków. Wiąże swą przyszłość z tłumaczeniem znanych przez siebie języków na język indonezyjski.
 
"Batik - narodowa duma Indonezji"
Paulina Worm

Na początku marca miałam niepowtarzalną okazję pracować  jako hostessa  podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich Tex-Style, na których wystawcy prezentowali tajniki branży odzieżowej: odzież, dodatki do ubioru oraz przeróżne tkaniny. Swoje wyroby prezentowali  między innymi Indonezyjczycy, którzy przywieźli ze sobą narodową dumę – batik. Wobec tych tkanin nie dało się przejść obojętnie, bogactwo kolorów i wzorów wręcz kusiło, aby zapoznać się bliżej z owym batikiem. Postaram się wyjaśnić czym jest batik, w jaki sposób powstaje i do czego się go używa.          

Batik to technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku na tkaninę i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niezamaskowane warstwą wosku. Proces woskowania i farbowania można, dla uzyskania specjalnych efektów, powtarzać wielokrotnie. Używa się do tego pędzla lub patyczka. Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć woskową kolejną fazę wzoru i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Tę czynność powtarza się wielokrotnie, a następnie tkaninę przeprasowuje się przez biały papier. Tradycyjne kolory to indygo, ciemny brąz, biały, które reprezentują hinduskich bogów: Brahma, Wisznu, Śiwę. Różne wzory tkanin reprezentują rangę jaką człowiek posiada np.: szersze paski i faliste linie podkreślają wyższą rangę. W różnych rejonach Indonezji przedstawia się na tkaninie różną tematykę np.: sceny z życia codziennego, ludzi, zwierzęta, przyrodę. Batik można również znaleźć  w Malezji, Japonii, Chinach, Azerbejdżanie, Indiach, Sri Lance, Egipcie, Nigerii, Singapurze, Senegalu. 2 października 2009 roku batik uznano za dziedzictwo kulturowe i wpisano na listę UNESCO.

Trochę historii batiku...

Niektóre dowody wskazują, że batik był używany już w I lub II wieku p.n.e w Chinach i przewożony był szlakiem jedwabnym. Pozostałości po starożytnym batiku odnaleziono również w Japonii i Indiach, gdzie ozdabiano tą techniką głównie tkaniny bawełniane, a nie jedwabne. W  XII lub XIII wieku batik dotarł prawdopodobnie do Indonezji i tam był udoskonalany głównie na Jawie. To właśnie Jawajczycy wynieśli go na wyżyny sztuki. Wzbogacili oni technikę batiku o tjanting, rodzaj pióra ze zbiornikiem na wosk. To narzędzie umożliwiło artystom rysowanie woskiem, wcześniej wzory tworzono nanosząc na tkaninę małe kropki wosku. Zdobienie tkanin praktykowano w wielu rejonach choć w każdym stosowano inne techniki  i substancje na miejsca niezafarbowane woskiem pszczelim. W Afryce np. używano papryki ryżowej oraz błota. Do Europy batik dotarł w XVII w., przywieziony przez Holendrów, którzy skolonizowali Jawę. Na początku XIX wieku wiele krajów europejskich rozpoczęło masową produkcję tkanin ozdabianych batikiem. Jawajczycy natomiast wprowadzili tjap, czyli miedziane narzędzie podobne do stempla, który umożliwiał rzemieślnikowi wybijanie na tkaninie całego wzoru, w przeciwieństwie do czasochłonnego rysowania za pomocą tjantingu. Ta metoda okazała się wydajna i tania, dzięki czemu Jawa szybko odzyskała utraconą pozycję, a droższa technologia europejska została skazana na przegraną.

Popularność batiku...

Batik jest używany nie tylko jako materiał  do okrycia ciała, ale również jako materiał na obicia mebli, draperii ,jest wykorzystywany na obrusy i  akcesoria domowe. Jako ubiór  w Indonezji przywdziewa się sarong czyli materiał owinięty w pasie niczym spodnica lub kebayę tj.spódnicę z dodatkową bluzką jako wersję kobiecą. Niektóre projekty batikowe zarezerwowane są tylko dla nowożeńców, w innych chowa się zmarłych a jeszcze w innych przenosi się niemowlęta. Dla sułtana oraz jego rodziny są zastrzeżone specjalne wzory. Zaobserwować można także wielkie zróżnicowanie motywów występujących na materiałach. I tak dla np. Arabów charakterystyczna jest kaligrafia, dla Europejczyków różnobarwne bukiety, dla  Chińczyków kwiat wiśni..

Batik z Malezji, Brunei, Singapuru...

Batik malezyjski można szczególnie znależć na wschodnim wybrzeżu Malezji np.: w Kelentan, Pahang, Johor. Stosowane na nim wzory to najczęściej kwiaty lub liście, unika się natomiast wykorzystania  motywu zwierząt i ludzi, gdyż zabrania tego islam. W tym batiku dominują także wzory geometryczne takie jak np. spirale.

 

dalej >
 
 
 
 

moja-indonezja.pl

Twój adres e-mail